Co to jest jonoforeza?

Jonoforeza jest  lecznicza formą elektroterapii, inaczej nazywaną terapią jonową. Dla większości, jonoforeza kojarzy się przede wszystkim z terapią rehabilitacyjną i fizykoterapią, która wykonuje się za pomocą określonej częstotliwości prądu i dostosowanej do niego ilości odpowiedniego leku. Od niedawna ten typ elektroterapii wykorzystywany jest również w kosmetyce, mając na celu upiększyć nasze ciało, a zwłaszcza skórę. Ta bezbolesna metoda daje skuteczne efekty, nie tylko w dziedzinie leczenia lecz także w formach upiększających.

Co to jest jonoforeza?

Jak już wcześniej wspomniano, jonoforeza jest metodą elektroterapii, który wykorzystując prąd stały, wprowadza do tkanek organizmu lecznicze jony. Bezpośrednie działanie prądów utrzymuje stałe natężenie przez pewien czas, pozwalając przemieszczanie się naładowanych cząstek przez tkanki.
Lecznicze jony, w postaci leków, rozpuszcza się w wodzie, następnie aplikuje się rozpuszczony lek na odpowiednim materiale, opasce, używając przy tym specjalistycznych elektrod do jonoforezy.
Elektroda do jonoforezy to ważna cześć zabiegu: elektrody to dwa różne, naładowane bieguny + i -, dzięki którym powstaje zamknięty obieg prądu. Gdy jony zostały już wprowadzone do tkanek (między naskórkiem a skórą właściwą), zostają odprowadzone razem z krwią do dalszych części tkanek. Zabieg trwa zazwyczaj 20 minut (czas zależy od miejsca leczonego i od celu leczenia).
Zaletą terapii jonoforezy jest fakt, że trafia ona bezpośrednio do leczonego miejsca. Co więcej, metoda ta nie ma zbyt wielu skutków ubocznych a ryzyko przedawkowania jest niskie, z racji tego, że ilość wprowadzanego leku jest kontrolowana przez zmianę natężenia podawania prądu. Kolejnymi zaletami jonoforezy jest działanie przeciwbólowe, a także korzyści z podawania leku samodzielnie,w domu, przez pacjenta (oczywiście jeśli posiada on odpowiednie urządzenie i leki).
Zobacz: Sposób podawania leku określony prawem Feradaya (Prawa elektrolizy Feradaya)

Jonoforeza: wskazania

Główne cele zabiegu to łagodzenie bólu i działanie przeciwzapalne. Jonoforezę stosuje się również gdy występują:

  • skurcze
  • urazy stawów
  • nerwobóle
  • zaburzenia krążenia
  • utrudniony zrost kości
  • rwa kulszowa
  • odmrożenie kończyn

Jonoforeza poprawia także metabolizm oka (przez jego ukrwienie). Po za tym działa także bakteriobójczo, zmniejsza widoczność blizn, znieczulająco i odczulająco.

Co to jest jonoforeza w kosmetyce?

W kosmetyce jonoforeza ma równie obszerne zastosowanie jak w fizykoterapii. Używa się jej w walce m.in z:

  •  trudnym do usunięcia, trądzikiem
  •  z przebarwieniami skórnymi
  •  w przypadku podrażnień

W kosmetyce jonoforeza działa przede wszystkim pozytywni na skórę nawilżając i odświeżając ją, odmładzając, przygotowuje skórę do kolejnych zabiegów kosmetycznych i przyśpiesza absorpcję kosmetyków przez skórę.

Popularne środki farmakologiczne do terapii jonoforezy

-Chlorek cynku (+)
-Azotan srebra (+)
-Chlorek sodu (-)
-Chlorek wapnia (+)
-Salicylan sodu (-)
-Jodek potasu (-)

Środki ostrożności w przypadku zastosowania jonoforezy w elektrostymulatorach

Jeśli zabieg nie zostanie przeprowadzony poprawnie bądź natężenie stymulacji jest zbyt wysokie, jonoforeza może spowodować podrażnienia skóry i poparzenia. Zalecana objętość stymulacji to 0.2 mA/cm2 na elektrodę.
Skóra powinna być pozbawiona ran oraz nie powinny występować na niej zmiany skórne; nie wykonuj zabiegu po niedawnej depilacji ponieważ ostrze (np.; w maszynce do golenia) może poranić skórę. Jonoforeza nie może być stosowana przez osoby mające metalowe implanty oraz nie powinno dopuścić do reakcje z metalowymi przedmiotami/ częściami.
Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu, skontaktuj się z lekarzem lub lekarzem fizjoterapeutą, w celu dobrania właściwych leków .

Przed użyciem leku zapoznaj się z dołączoną do niego ulotką.
NIE STOSUJ LEKU JONOFOREZOWEGO BEZPOŚREDNIO NA SKÓRĘ.
Zaaplikuj lek na powierzchnie absorbującą elektrody odpowiadającej za leczenie sposobem polaryzacji; zwilż każda elektrodę odrobiną posolonej wody aby usprawnić przewodnictwo elektrody.

 

Program JONOFOREZA w elektrostymulatorach GLOBUS: wskazówki

Zabieg (oraz program) jonoforezy jest automatycznie ustawiony na czas trwania wynoszący 20 minut.
Wartość natężenia: minimalna 1mA, maksymalna 5mA.
Dla zachowania bezpieczeństwa, zalecana wartość natężenia to 0.2 mA/cm2 na elektrodę.
Dla bezpieczeństwa: Objętość < 0,2 mA/cm2
Program ma zastosowanie medyczne i  powinien być używany pod nadzorem lekarza.


Polecane elektrostymulatory z funkcją JONOFOREZY:

Genesy 2 Pro                                                                   Genesy 300 Pro

co to jest jonoforezaco to jest jonoforeza

Wróć do: Co to jest jonoforeza ?